Bartłomiej Madej - Przez uszy do duszy

Dla wielu osób muzyka to część życia. Pozostaje ona ważnym aspektem, czymś więcej, niż tylko połączeniem dźwięków ze słowami, przy których można się dobrze bawić. To coś, co może kształtować charakter człowieka. Ponadto, jak pokazuje wiele zespołów, to w końcu coś, co jest nośnikiem pięknych idei, motywacji do walki, o lepsze jutro dla nacji i naszej cywilizacji. Mimo iż jest ich wiele w tematyce nacjonalistycznej i narodowej, to pragnę przybliżyć przede wszystkim dwa. Chodzi tu o włoskie zespoły, na pewno kojarzone w środowisku nacjonalistycznym.

Zacznijmy od awangardy włoskiej sceny, czyli „Zetazeroalfa” (w skrócie „ZZA”), który jest także oficjalnym zespołem „CasaPound Italia” (w skrócie „CPI”). Wokalistą jest sam twórca CPI, czyli Gianluca Lannone. Pierwsze koncerty miały miejsce w 1997 roku. Od tego czasu zostało wydanych osiem albumów pod szyldem tego bandu. Jeśli chodzi o styl muzyczny tej formacji, to jest to na pewno „muzyka nowoczesna”. Nie zmienia to faktu, iż każdy kawałek ma inny charakter, z dominacją nacjonalistycznego rocka. „ZZA” na początku swojej kariery muzycznej zaczęli występować w lokalach ideowych, przede wszystkim w najbardziej znanym „Cutty Sark” w Rzymie. Nawet i dziś jest to najczęściej „puszczany z głośników” zespół w tym pubie. Obecnie Zetazeroalfa występuje także na wielu zarezerwowanych salach gimnastycznych, gdyż jest słuchana przez całą rzeszę osób, przede wszystkim w wieku studenckim. Od kilku lat ZZA organizuje swoje trasy koncertowe po całym świecie, między innymi są to Włochy, Hiszpania, Portugalia, Chile, Brazylia i Argentyna. Na co dzień ludzi w koszulkach ZZA można zobaczyć we Włoszech. Na dobrą sprawę jest ich cała masa, przede wszystkim w środowiskach studenckich czy kibicowskich. Często na spędach tych dwóch grup społecznych wywieszane są flagi klubów i transparenty z symboliką Zetazeroalfa. Oprócz tego można zaobserwować podobne zjawisko wywieszania symboliki ZZA, na przykład na meczach Juventusu, Lazio czy AS Romy. Warto dodać, że symbolika opisywanej w tym akapicie formacji, wywieszana jest także na imprezach mniejszych sportowych włoskich klubów piłkarskich.

Przejdziemy w tym akapicie do twórczości ZZA. Z bardziej znanych piosenek ZZA to „Fare Blocco”. Pozostaje ona oficjalną piosenką „Blocco Studentesco”. Ta ostatnia to młodzieżówka studencka „CasaPound Italia”. Z innych częściej słuchanych kawałków w Internecie są „Il Mio Nome”, czy też „Disperato Amore”. Obydwie wymienione mają po około 350 tysięcy wyświetleń na Youtubie. Piosenki te odnoszą się przede wszystkim do walki o swój naród, zwłaszcza przeciwko dominującemu dzisiaj fatalizmowi.

Drugim zespołem, który skądinąd można powiedzieć, że jest „dzieckiem” ZZA, to formacja „Bronson”. To zespół zdecydowanie młodszy, bo założony w 2012 w Trieście. Powstał on na zasadzie fuzji dwóch zespołów. Dokładnie chodzi o składy: „4 Aces” i „Timebombs”. Grali oni kawałki rockowe, bardziej „huczne” niż ZZA. Mówi się, że ten gatunek to „melodyjny nacjonalistyczny hard’core”.

Wróćmy do formacji Bronson. Dokładnie liczy on cztery osoby. Na swoim wspólnym koncie mają trzy albumy. Zespół ten to także część CPI. Występował on wielokrotnie na zakończenie manifestacji wspomnianej organizacji. Z bardziej znanych piosenek tego zespołu, należy wymienić „Lo spirito di Roma”, „Sei Solo Tu” czy też „F*ck UE”. Ten ostatni usuwany dosyć często przez Youtube. Powodem takiej polityki serwisu było to, że administracji korporacji nie podobała się poruszana treść w piosence, czego nie można powiedzieć o słuchaczach. Każda ze wspomnianych piosenek kapeli „Bronson” ma ponad milion wyświetleń na serwisie Youtubie.

Na sam koniec podsumowanie obranej tematyki. Jak widać poprzez muzykę, można dotrzeć do dużej ilości osób. Dzięki „przemycanym” tekstom, nawet nieprzychylnym idei narodowej serwisom i korporacjom jak np. Youtubie, można zebrać rzeszę słuchaczy.
To dzięki takim inicjatywą spotykają się ludzie na koncertach i z czasem stają się oni „Żołnierzami Idei”.

Bartłomiej Madej