Adrianna Gąsiorek - Podsumowanie

Setny numer miesięcznika narodowo-radykalnego "Szturm" zasługuje na pewne wyróżnienie w kontekście publicystyki, dlatego przygotowałam nieco inny tekst niż zazwyczaj. Przede wszystkim odmienna będzie jego forma. Poniżej znajdziecie zbiór najciekawszych tematów i działań, jakie w ostatnim czasie zrobiliśmy jako środowisko nacjonalistyczne. Oczywiście wybór jest subiektywny, ale myślę, że udało mi się pokazać, jak wiele nas łączy i że możemy się wzajemnie uzupełniać. Widać również, że zaczynamy zauważać to, co kiedyś było nie do pomyślenia. W końcu wyrażamy swój głos w różnych aspektach. Myślę, że to dopiero początek tej zmiany, ale to dobra droga na przyszłość.

Zazwyczaj w swoich tekstach staram się dodawać tzw. "odrobinę łyżki z dziegciu do beczki miodu", ale moim celem zawsze jest troska - zarówno w działaniach krytykujących zachowania Polaków, czy uwidaczniających wady naszego środowiska. Uważam, że tylko wtedy, kiedy będziemy znać nasze słabe punkty, będziemy w stanie je pokonać i stawać się lepszymi. Wiem, że to idea bliska wielu osobom, z którymi mam okazję działać narodowo.

Tym razem jednak chcę docenić to, co robimy wspólnie. Niech ten setny numer będzie wyjątkowy i zobliguje nas do kolejny działań, które będą realnie wpływać na losy naszej Ojczyzny.

Wybrane akcje przyporządkowane są konkretnym organizacjom, które ułożyłam alfabetycznie. Wszystkie materiały wykorzystane w tekście pochodzą ze stron/kanałów poszczególnych stowarzyszeń.

 

 

Na pierwszy ogień wysuwają  się zatem Autonomiczni Nacjonaliści:

http://autonom.pl/

 

 1. Rocznice

O powstaniu styczniowym pamiętaliśmy wszyscy. Relacje dostępne są na stronach każdej organizacji i chwała Wam za to, że pamiętacie. Natomiast AN-i podkreślili bardzo ważne aspekty związane praktycznie z każdym powstaniem, jakie organizowali Polacy. Polecam zatem zapoznać się z nieco odmienną relacją, która powinna dawać do myślenia.

 

"[...]na warszawskiej Cytadeli, przy pomniku z reliktami szubienicy na której stracono bohaterów powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu, Autonomiczni Nacjonaliści oddali symboliczny hołd tym, którzy za naszą wolność i tożsamość oddali 160 lat temu swoją krew. Nie dajmy sobie wmówić o bezsensowności czynu, który nadał pęd uświadamianiu i oświecaniu szerokich mas w poczuciu przynależności narodowej. To postać retoryczna „starego wiarusa” była przykładem poświecenia za ojczyznę, a „sztyletnik” sumą strachów wrogów ojczyzny. Oddajemy cześć jednym i drugim, walczącym z nieprzyjacielem i tyranem w ciemnych zaułkach, lasach, w otwartym polu. Nie zdrajca i koniunkturalista Wielopolski, a Traugutt i frakcja rewolucyjna była kamieniem węgielnym dzisiejszego narodowego radykalizmu. Nie konserwatysta chcący zachować władze zgniłych elit, a patrioci niosący kaganek oświaty i postępu ekonomicznego pod chłopskie strzechy. Nie obrzydliwy serwilista, który wywołał nieprzygotowane powstanie branką do wojska, a wcześniej nadał równe prawa Żydom by zniszczyć ekonomicznie środowiska niepodległościowe, a poświecenie kosyniera, sztyletnika i szlachcica oddającego strzał do zaborcy z zasadzki!

Realizm to nie defetyzm, heroizm to nie lekkomyślność!

Gloria victis!"

 

 1. Promocja sportu


Podkreślam takie wpisy przy każdej organizacji, ponieważ to naprawdę niezwykle ważny punkt, o którym musimy pamiętać. To nie tylko idealna okazja do przyciągania młodych działaczy do naszego środowiska, ale również mobilizacja dla nas samych, aby dbać o formę. Sport to również pasja, która może nas łączyć i być dobrym punktem do wspólnych inicjatyw.

 

 

 1. Akcja społeczna: uzależnienia

Akcja miała na celu uświadomienie Polakom, jak wielkim zagrożeniem jest uzależnienie od telefonu i portali społecznościowych. Problem dotyka osób w każdym wieku. Niestety obrazek, w którym widzimy rodziców zajętych nie swoimi dziećmi a smartfonami, jest coraz częstszy. Także młodzież nie jest w stanie zapanować nad potrzebą "ciągłego komunikowania się z całym światem". To naprawdę ważny temat społeczny, o którym musimy mówić.

 

 1. Akcja - ostrzeżenie

Ostrzeżenie naszych rodaków przed różnymi zagrożeniami powinno być naszym priorytetem. W końcu chcemy być blisko narodu i zwykłych obywateli. Musimy zatem mówić o tym, co dotyka każdego z nas. AN-i przed świętami, czyli okresem wzmożonych zakupów przeprowadzili akcję "Polaku, nie daj się oszukać!".

W tym miejscu warto również odwiedzić stronę internetową autonom.pl, na której znajdziemy teksty dotyczące bieżących wydarzeń z Polski oraz świata w nacjonalistycznym wydaniu.

 

Drugie w kolejności jest Stowarzyszenie na rzecz tradycji i Kultury "Niklot"

http://www.niklot.org.pl/

 

 1. Kultura

Niklot trzeba nagrodzić przede wszystkim za ogromny wkład w kwestie propagowania polskiej kultury oraz wznawiania pozycji literackich.

"Przykładem jest Etnografia Słowiańska "Zeszyt pierwszy: Połabianie" autorstwa Adama Fischera. To wznowienie klasycznej pozycji Fischera z 1932 roku, które do dziś utrzymało swoją wartość naukową. Jednocześnie deklarujemy, że w bieżącym roku wydamy pozostałe dwa zeszyty: Łużyczanie i Polacy."

 

 1. Pamięć - konkretne działanie

Działacze Nikota, dzięki współpracy środowiska przy promocji zbiórki, zebrali kwotę potrzebną do zachowania prawa do grobu Jana Stachniuka. Dla mniej wtajemniczonych, krótka informacja:

Stachniuk to polski filozof i publicysta. Teoretyk i twórca idei kulturalizmu, a także redaktor naczelny przedwojennego, nacjonalistycznego pisma „Zadruga” oraz lider skupionego wokół niego ruchu o tej samej nazwie.

"Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę! Naprawdę jesteście wielcy! Wymaganą kwotę do opłacenia prawa do zachowania grobu Jana Stachniuka na kolejne 20 lat zebraliśmy w 3 dni, w związku z czym zamknęliśmy zbiórkę - zrealizowała swój cel."

 1. Spotkania i wykłady

Jeśli chodzi o kwestie organizowania spotkań, prelekcji i wykładów to zdecydowanie pole to należy do Niklota. Warto zaznaczyć, że właśnie w tym stowarzyszeniu działa doktor Tomasz Szczepański, który może pochwalić się ogromną wiedzą i elokwencją. Uważam, że trzeba podkreślać fakt,  iż w naszym środowisku mamy takie osoby i jak najczęściej pokazywać ich prace intelektualne.

 1. Wykorzystanie social mediów

Niklot prowadzi również swój kanał na YouTobie. Zaznaczam, że jest to miejsce, w którym nie musimy się spodziewać żadnej poprawności politycznej tylko rzeczowych informacji podanych prosto z mostu. Zdecydowanie polecam rozmowę na temat "jaszczuryzacji" i "korwinozy", które niszczą i ośmieszają ruch narodowy. Trzeba o tym mówić głośno, często i bezkompromisowo.

W tym miejscu oczywiście należy wspomnieć również o miesięczniku narodowo-radykalnym, który właśnie czytacie, czyli "Szturmie". Niech ta setna rocznica będzie tylko kamyczkiem milowym w nacjonalistycznej publicystyce.

 

Obóz Narodowo-Radykalny, czyli moja macierzysta organizacja

www.onr.com.pl

 

 1. Działania oddolne

ONR od wielu lat skupia się na działalności społecznej. Mieszkańcy wielu polskich miast wiedzą, że mogą liczyć na nacjonalistów w wielu sytuacjach. Pomaga również takim miejscom jak Domy Samotnej Matki czy noclegownie. Działacze nie mają problemu z "zakasaniem rękawów" i wzięcia się do pracy fizycznej. Remonty budynków, wydawanie posiłków bezdomnym czy zbiórki potrzebującym to priorytet każdej Brygady ONR.

 1. Aktualne problemy

Także ONR zauważa aktualne problemy, które dotyczą naszych rodaków. Przeprowadza akcje ogólnopolskie, które mają podnosić ważne tematy. W tym roku były to między innymi pikiety związane z inflacją i drożyzną, z którą każdy z nas styka się na co dzień.

 1. Sport i szkolenia

Spory nacisk ONR-owcy kładą również na aktywność sportową, ale także działania mające dokształcić się w dziedzinach militarnych. Wiele Brygad aktywnie uczęszcza na strzelnice czy szkolenia wojskowe. Wiemy przecież, że wspólne treningi jednoczą nacjonalistów.

 1. Social media + akcje plakatowe

ONR nie ma łatwej drogi w social mediach. W zasadzie profile na Facebooku pamiętam jak przez mgłe, mimo że często miałam okazje sama je prowadzić. Natomiast póki co ;) obóz aktywny jest w swoim kanale na Telegramie i na Twitterze. Znaleźć tam można plakaty i grafiki związane z wydarzeniami z Polski i ze świata. 

Przede wszystkim jednak celem ONR-u jest wyjście do ludzi z projektami ulicznymi. Jednym z takich przykładów jest ostatnia akcja Brygady Pomorskiej, która zakpiła z włodarzy Gdańska. Obóz systematycznie obkleja plakatami tematycznymi polskie miasta.

Oczywiście organem prasowym ONR-u jest portal Kierunki.info.pl, który od niedawna przyjął nową formę i stale się ulepsza. A ja od wielu lat mam wielką przyjemność pełnić w nim rolę redaktora naczelnego.

 

 

Kolejną organizacją jest Socjalna Alternatywa

aktywna przede wszystkim na Telegramie

 

 1. Ekologia - ważny przekaz do środowiska

Jak sami piszą:

"Nie ma nacjonalizmu bez ekologii!

To od nas i naszych codziennych wyborów zależy w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom.

Naszym obowiązkiem jest postarać się, żeby żyły w zdrowiu na zielonej planecie, a nie na jałowej pustyni, w którą kapitaliści zamieniają nasz krajobraz w imię zysku.

Dlatego też walczmy o naszą planetę każdego dnia! Nie tylko przez akcje informacyjne i ekologiczne, ale również drobne wybory takie jak pilnowanie zużycia wody, segregacja odpadów, nie marnowanie żywności, recykling."

 1. Antykapitalizm

To hasło łączy nas wszystkich, dlatego warto o nim przypominać zarówno w tekstach, jak i grafikami.

 1. Akcja społeczna - zdrowie

Kolejna bardzo sensowna akcja naszego środowiska. Tym razem na ulicach miast pojawiły się materiały związane ze szkodliwym wpływem napojów energetycznych. Wierzcie mi na słowo, że już w szkole podstawowej problem ten jest ogromny i stale przybiera na sile. Modne stają się również papierosy elektroniczne, które posiada coraz więcej młodszych dzieci.

 1. Apel do kobiet

Jak wszyscy widzimy, kobiet w środowisku jest bardzo mało. W zasadzie przełom 2015/2017 roku był w tej kwestii odmienny. Faktycznie wtedy więcej pań angażowało się w ruch. Obecnie wracamy ponownie do tzw. niszy. Nie można jednak tego tematu odpuszczać. Sami widzimy, że kobiety potrafią się zmobilizować, ale wybierają drogę na skróty i wydarzenia "modne" i "popularne". To również dobry temat do przemyśleń dla nas.

Ostatnią organizacją, którą wybrałam jest Trzecia Droga

https://3droga.pl/

 

 

 1. Przekaz do młodych

Bardzo dobrze, że działacze Trzeciej Drogi nie zapominają o młodzieży. Częste akcje uliczne i wpisy w social mediach są skierowane właśnie do niej. Taka droga jest konieczna do tego, aby nasz ruch się rozwijał.

"EUROPA-MŁODOŚĆ-REWOLUCJA!"

 1. Wymiana doświadczeń

Na profilach 3D można zobaczyć, że chętnie udzielają się na wyjazdach zagranicznych. Budowanie relacji z innymi narodami w obecnych czasach, jest jak najbardziej słuszne. Warto wymieniać się doświadczeniami i wspierać w przekazie europejskich nacjonalistów.

 1. Kultura

Z kulturą jest podobnie, jak ze sportem czy ekologią. To temat, który powinien być na naszych sztandarach cały czas. Sporo w tej dziedzinie działa właśnie Trzecia Droga. Na wyróżnienie zasługuje cykliczny konkurs "Orle Pióro".

Kolejna ciekawa akcja związana z tematami społecznymi:

"Państwo polskie nie potrafi dostatecznie zadbać o swoich obywateli. Wiedzą o tym doskonale osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Działacze Trzeciej Drogi, nie pozostając biernymi i obojętnymi na los rodaków, przeprowadzili akcję plakatową promującą tekst na naszym portalu 3droga.pl, który dokładnie rozkłada wyżej wymieniony problem na czynniki pierwsze.

Nasze plakaty pojawiły się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Lublińcu, Legionowie, Rudzie Śląskiej i Strzelinie.

Dla nas jako nacjonalistów walka o sprawiedliwość społeczną to obowiązek i nigdy nie przymkniemy oka na niegodne traktowanie Polaków przez państwo!"

 1. Konkretne działania:

"Wreszcie możemy oficjalnie zamknąć temat zbiórki organizowanej razem z naszymi przyjaciółmi z Nacionalisté.

Dzięki współpracy polskich i czeskich nacjonalistów, udało nam się razem przekazać samochód terenowy dla członków batalionu Rewanż.

Niech żyje Europa Wolnych Narodów!

 

 

Trzecia Droga wydaje również pismo "W pół drogi".

 

Wybrałam tylko kilka organizacji i akcji, które pojawiły się w ostatnim czasie. Jeśli miałabym prześwietlić inne wydarzenia, które są organizowane przez wyżej wymieniowe podmioty, na przestrzeni lat, to naprawdę jest się czym pochwalić i to dodaje skrzydeł. Pamiętajmy jednak, że musimy to kontynuować. Nawet jeśli widzimy, że może skala jest za mała, a ludzie się wykruszają, nie możemy odpuścić. Takie przyjęliśmy zobowiązania jako nacjonaliści i tego musimy się trzymać. Każda nawet najmniejsza akcja, może być "owocem", który daje swoje efekty. Rozwijajmy się wszyscy, aby stale dążyć do rzeczy lepszych i większych. Doceniajmy jednak to, co udało nam się zrobić.