Monika Dębek - Postanowienia (nie) noworoczne

Początek nowego roku sprzyja chęci zmian w naszym życiu. Rodzą się nowe pomysły i nowe postanowienia.

Warto określić czym są postanowienia noworoczne?

Są to określone cele, czyli zamierzenia, do których chce dążyć dany człowiek, przez kilkanaście miesięcy.

Są one często bardzo wymagające wielu wyrzeczeń, poświęconego czasu i trudu. Realizacja ich w pewnym momencie może okazać się wcale nie taka prosta jak na początku.

Postanowienia mają nam pomóc w zmianie samego siebie na lepsze, sprawiać, że stajemy się lepszą wersją samych siebie, każdego dnia,

Co zrobić jednak, żeby postanowienia nie okazały się dosłownie, tylko noworoczne i po kilku tygodniach, a może nawet dniach, prysną niczym bańka mydlana.

Żeby postanowienia okazały się nie tylko noworoczne, ale takie, które będziemy realizować przez cały rok, muszą być one przede wszystkim realne do wykonania, jeśli znamy swoje możliwości, a wyobrażamy sobie, że zrobimy nie wiadomo co, raczej skazujemy siebie na porażkę.

Myśląc nad postanowieniami, skupiajmy się na tym, co chcemy zrobić, a nie czego chcemy unikać. Jeśli mamy jedno, większe postanowienie, rozłóżmy je na czynniki pierwsze, na mniejsze cele. Określmy także czas.

Warto także powiedzieć o swoich celach, dla innych osób, presja lub motywacja innym, może nam bardzo pomóc w realizacji konkretnych zadań.

Co może także sprawdzić, że łatwiej będzie nam realizować swoje postanowienia? Świętowanie sukcesów, nawet tych z pozoru bardzo niewielkich. Nie warto się karać, jeśli nie będzie nam się udawać, realizować zadania.

Pamiętajmy także, że nasze postanowienia muszą być z nami związane. Z naszym charakterem, pasjami, możliwościami, ale także ograniczeniami.

Trzeba określić także, czy ich realizacja jest nam faktycznie potrzebna do szczęścia i jakie może przynieść efekty.

Postanowienia noworoczne, robi wielu ludzi, jednak tak na serio, udaje się realizować je, bardzo małej ilości osób. Jeśli nie zrobiłeś ich pod koniec roku, można je przecież stworzyć w każdej chwil, w trakcie całego roku, nigdy nie jest za późno, aby zmieniać swoje życie i zaczynać od nowa.

Sprawiajmy, że pełni entuzjazmu w realizacji naszej misji nie będziemy tylko na początku, nowego roku, ale także przez cały rok. Pamiętajmy także, że możemy zmieniać nasze zamierzania, jeśli nie przynoszą one pozytywnych skutków i nie są one dla nas rozwijające.

Wszyscy mamy marzenia, swoje pragnienia, nie są one tylko po to, aby być, marzenia są po to, aby je spełniać, dążmy do ich realizacji, nie zrażajmy się porażkami, cieszmy się z małych sukcesów, które zbliżają nas do ich spełnienia.

Nacjonalista nie jest osobą, która zatrzymuje się w miejscu i uważa, że wszystko już w życiu osiągnęła. Stawia sobie ciągle nowe postanowienia, każdego dnia stara się być coraz lepszy i żyć doskonalej. Nie robi przecież tego dla samego siebie, ale dla ojczyzny, która ma stawać się lepsza i piękniejsza.

 

Monika Dębek