Tomasz Gontarz - Cezar

Przyjdź na świat w rodzinie szlachetnie urodzonych i miłujących Kraj.

Dużą część młodości spędź w niewoli u wroga.

Zacznij dowodzić siłą nielicznych, ale niezwykle bitnych Legionistów i odnieś sporo militarnych sukcesów.

Bądź przez swoich Legionistów niezwykle ceniony, a wręcz kochany.

Znów znajdź się w niewoli u innego wroga.

Po odzyskaniu wolności zdobądź znaczącą pozycje w Państwie.

Pokonaj hordy barbarzyńców we wiekopomnej wojnie.

Bądź mimo to lżony i oczerniany przez swoich politycznych przeciwników.

Wycofaj się z polityki.

Dokonaj krwawego przewrotu ratując Kraj pogrążony w demokratycznym chaosie i rozpadzie.

Doprowadź do stabilizacji państwa i mniej wizjonerskie plany na politykę zagraniczną.

Po śmierci twoi następcy zaprzepaszczają twoje dzieło, a dokonania militarne z zachwytem są omawiane w West Point przez gen. Douglas'a MacArthur'a.

Nazywaj się Józef Klemens Piłsudski. Zdjęcie popiersia Gajusza Juliusza Cezara nie powiązane...

...Czy aby na pewno nie powiązane? O Marszałku Józefie Piłsudskim Stanisław Cat-Mackiewicz pisał: "Piłsudski, który w ostatnich latach życia wielokrotnie oświadczał, że nigdy prawdziwym socjalistą nie był, opanował jednak całą partię, ponieważ nikt inny nie poświęcał się dla tej partii tak bardzo jak on, nikt tyle nie ryzykował, nie dawał z siebie tyle energii, zapału, pracy. Wydawnictwa sławnych w Rosji stronnictw rewolucyjnych dociągały zaledwie do kilku numerów, jego „Robotnik”, wychodził regularnie, stale, w podziw wprawiając żandarmów. To życie w podziemiach było ciężkie, wyczerpujące, ale Piłsudski miał w sobie niewątpliwie dużo z Juliusza Cezara, który przejeżdżając przez marną, smrodliwą wioskę w Hiszpanii, powiedział: A jednak wolałbym być pierwszym w tej wiosce niż drugim w Rzymie”.

Do Marszałka Józefa Piłsudskiego mógłby pasować też pewien cytat Gajusza Juliusza Cezara: "Jeśli musisz złamać prawo, zrób to, aby przejąć władzę: we wszystkich innych przypadkach przestrzegaj go“.

P.S. Jeżeli ktoś mniema, że test ten powstał w takiej formie po to, by wzbudzić jak największą awersję wśród szeroko pojmowanych antypiłsudczyków, to ma w sumie rację.

 

Tomasz Gontarz