Monika Dębek - O koncentracji

Wielokrotnie, zapewne w pracy, w nauce, czy nawet podczas zwykłych czynności dnia codziennego mieliśmy okazję zorientować się, jak bardzo ważna jest koncentracja.

 

Jest ona pojęciem zaczerpniętym z psychologii, która dla mnie osobiście jest jedną z najważniejszych nauk. Jest ona zjawiskiem, polegającym na skupieniu oraz skierowaniu swojej uwagi na konkretną myśl, wydarzenia, sytuacje itd.

 

Może ona nastąpić na dwa różne sposoby: 1 sposób – świadomy wpływ człowieka, który chce rozwiązać dany problem, wykonać powierzoną mu pracę. Osoba świadomie kieruje całą uwagę na dane zagadnienie, oddziela się całkowicie od innych zjawisk i w ostateczności zaczyna je nawet całkowicie ignorować.

 

Koncentracja może pojawić się także samoistnie, często bez świadomości danej jednostki ludzkiej, podczas prowadzonego działania.

 

W dzisiejszym świecie, gdzie dni płyną bardzo szybko, a ilość obowiązków pochłania nasz cały dzień, często zaczyna nam go brakować, koncentracja zostaje często pominięta. Niestety brak jej wpływa na jakość wykonywanych przez nas działań, zdarza się, że robione są one byle jak, tylko po to, aby były zrobione lub na ilość.

 

Na szczęście istnieją jednak metody wpływające na jej poprawę.

Jedną z nich jest muzyka, która jest lekarstwem na wszystko i dla nas nacjonalistów bardzo ważna. Każdy z nas ma swoje ulubione gatunki muzyczne. Muzyka może ona czasami rozpraszać, jednak często np. powolna sprawia, że łatwiej jest nam się skupić. Pozwala się zrelaksować i odprężyć.

 

Sposobem na poprawę koncentracji jest także aromaterapia. Zapachy, które lubimy, sprawiają, że jest nam łatwiej myśleć, w efekcie czego poprawia się nasza pamięć.

W aromaterapii niezwykle ważna jest natura, odpoczynek na łonie natury. Zapach kwiatów czy ziół może sprawić, że nasz humor w bardzo szybkim tempie się poprawi, nasze emocje stają się coraz to bardziej pozytywne.

Jeśli nie mamy możliwości kontaktu z naturą, możemy pocieszyć się zapachami w naszym miejscu zamieszkania.

 

Bardzo pomocne w ćwiczeniu koncentracji jest zrobienie sobie listy zadań, jakie mamy do wykonania. Już samo tworzenie listy, pomaga nam skupić się na danych działaniach. Po każdym zakończonym działaniu zaznaczamy jego koniec.

Ważny przy zjawisku koncentracji jest także nasz stan emocjonalny. Jeśli będziemy smutni, poirytowani, rozdrażnieni, istnieje mała szansa, że nasze zadanie zakończy się w pozytywny sposób. Jeśli brakuje nam motywacji, pomyślmy jakie uczucia mogą pojawić się, gdy nasza zadanie się sukcesem.

Aby móc się poprawnie skoncentrować, konieczne jest wyeliminowanie rozpraszaczy. W trakcie tego działania nie odpisujemy na SMS, nie przeglądamy mediów społecznościowych. W czasie działalności wykonujemy tylko niezbędne czynności.

 

Musimy pamiętać, że nauka koncentracji nie jest łatwa i proces jej nauki, może zająć bardzo długi czas. Nie możemy w trakcie tej edukacji spoczywać na laurach, czy też zrażać się porażkami, jakie mogą na nas czekać.

 

Umiejętność koncentracji w życiu może nam bardzo pomóc, dzięki niej możemy wykorzystać nasz cały, intelektualny potencjał, możemy odnosić sukcesy, w wieli dziedzinach życia.

Pomyślność będzie sprawiać, że będzie chciało się nam jeszcze bardziej.

 

Szybkie tempo i byle jakość życia, wśród wielu ludzi, nie musi oznaczać, że my także poddamy się tendencjom dzisiejszego świata. Skupiajmy się na tym, co najważniejsze, starajmy się wykonywać nasze zadania i żyć najlepiej jak potrafimy.

 

Monika Dębek