Monika Dębek - Polski raj turystyczny

Cudze chwalicie,

Swego nie znacie,

Sami nie wiecie,

Co posiadacie.

A boć nie śliczne

Te wioski liczne?

Ten kraj kochany?

 

Popularna fraza, znana do dzisiejszego dnia, została zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza. Zagościła ona na dobre w naszym, ojczystym języku. Używamy jej, gdy chcemy podkreślić, walory Polski z najróżniejszych dziedzin.

 

Polacy uwielbiają podróżować po całym świecie, zwiedzać najdalsze zakątki naszego świata. Nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok przemieszczają się po różnych krajach. Nie ma w tym nic złego, podróże kształcą, turystyka jest przecież ważną dziedziną życia.

 

Niestety z wielu naszych rodaków ma tendencje do wychwalania tego, co obce, nie znając nawet dobrze co ojczyste. Znam osobiście ludzi, którzy bardzo dużo podróżują lub podniecają się obcymi krajami, kulturami itd. nie znając nawet dokładnie geografii swojej ojczyzny.

 

Polski raj turystyczny

 

Tak Polskę bez żadnych wątpliwości nazwać można rajem turystycznym, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele morskich kąpieli i bryzy morskiej, mogą wybrać się nad piękny Bałtyk, z niesamowitymi zachodami słońca. Fanatycy górskich wycieczek – mają bardzo duży wybór górskich szlaków i szczytów. Od tych powyżej kilkaset metrów nad poziomem morza, kończąc na najwyższych polskich szczytach.

 

Osoby, które interesują się kąpielami w jeziorach, żeglowaniem i innym sportami wodnymi mogą wybrać się także do krainy polskich jezior – Warmii i Mazur. W Polsce jednak bardzo ciekawych miejsc jest bardzo wiele. Można je znaleźć nawet dla wielu osób, przez wiele lat kojarzonym z przemysłem na Górnym Śląsku. Niezwykłe walory turystyczne posiada Podlasie zarówno te północne, jak i południowe. Z obszarów wyżynnych warto na pewno wybrać się na Jurę Krakowsko – Częstochowska, magiczna jest także Puszcza Białowieska. Wyjątkowych miejsc w Polsce można tutaj wymieniać bez końca.

 

Co wpływa na wyjątkowość turystyczną Polski?

 

Przede wszystkim w wielu częściach Polski, czyste i nieskażone przemysłem powietrze, obecna jeszcze w sporej ilości miejsc ciszy oraz spokoju. Dla osób, które potrzebują odpoczynku psychicznego, polecić można bardzo dużo miejscowości, w których będą mogły pobyć same ze sobą, zrelaksować się czy zapomnieć o troskach codziennego dnia.

 

Wyjątkowa w Polsce jest także roślinność, przede wszystkim lasy, w których zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Często spacerując po wielu miejscach, nie mamy pojęcia, nawet patrząc na rośliny, jak wiele z nich jest bardzo zdrowych i jakie pozytywne skutki mogą przynieść dla naszego zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Nasze babki i prababki miały ogromną wiedzę dotyczącą leczniczych właściwości polskiej szaty roślinnej.

 

W naszym kraju znajduje się także wiele kulturowych walorów.

 

W wielu miastach możemy dostrzec zabytkową zabudowę: Kraków, Warszawa, Toruń, Sandomierz, ale także wiele innych miast przyciąga turystów nawet z innych krajów, którzy zachwycają się ich pięknem.

W Polsce mamy także wiele muzeów i galerii, gdzie znajduje się sporo eksponatów powiązanych ze sobą tematycznie. Mamy u nas muzea wojskowe, sztuki, literatury. Niezwykłe są także skanseny, gdzie możemy poznać rekonstrukcje dawnych osad i przenieść się do czasów przeszłych, nawet bardzo odległych.

Osoby uważające siebie za Katolików mogą wybrać się do licznych miejsc kultu religijnego znajdujących się na terenie naszego kraju. Miejsca takie dla siebie mogą odnaleźć przedstawiciele innych wyznań.

W ojczyźnie orlich gniazd możemy zobaczyć także pojedyncze zabytki, które znane są wśród turystów na całym świecie. Nie tylko wśród tych europejskich.

 

Polska przyroda zachwycić potrafi nawet najbardziej wymagającego turystę. Turystyka w Polsce rozwija się coraz bardziej, powstaje coraz to więcej miejsc noclegowych, kawiarni, restauracji itd.

Warto korzystać z czasu wolnego w twórczy sposób, nie marnując go na siedzenie przed telewizorem. Fani wyjazdów zagranicznych też są w stanie połączyć wycieczki za granicę, z podróżowaniem po Polsce. Jedno nie wyklucza wcale drugiego.

Nie wiemy ile mamy swojego życia, warto wykorzystać je w jak najlepszy sposób, nie marnując żadnej chwili.

 

Polska była i jest nadal rajem turystycznym. Wykorzystajmy jego ogromny potencjał, aby mogła stawać się coraz piękniejsza.

 

„Piękna nasza Polska cała,

Piękna, żyzna i niemała,

Wiele krain, wiele ludów,

Wiele stolic, wiele cudów”.

 

 

Monika Dębek