Adrianna Gąsiorek - Jumping fitness — czyli nowa moda w sporcie!

Doczekaliśmy się, w końcu siłownie i kluby fitness będą mogły przyjmować, pod swój dach, sportowych miłośników. Wyciągamy zatem od dawna nieużywane sprzęty, szukamy karnetów i zaczynamy ponownie przygodę z aktywizmem. Po dość długim czasie, który dla wielu był, w pewnym sensie, wytłumaczeniem lenistwa, pora się ruszyć ;). Warto wybrać ulubione zajęcia albo spróbować czegoś innego. Przybliżę Wam dzisiaj sport, który zyskuje coraz większą popularność.

Jumping fitness, czyli skakanie na mini trampolinie łączy w sobie sporą dawkę wysiłku, ale również zabawy. Aktywność ta składa się z połączenia ogólnorozwojowego treningu, w trakcie którego ważną rolę odgrywa muzyka. Ćwiczenia na trampolinach modelują sylwetkę, poprawiają kondycję, gibkość oraz spalają nawet 1000 kcal w godzinę.

 

Kilka słów o samych trampolinach

 

Pierwsza mini trampolina została zaprojektowana już w 1938 roku przez Eda Russella, ale opatentował ją dopiero 1975 roku Victor Green. Oczywiście, jak wiele nowości największą popularność zyskała w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce za popularyzacją ćwiczeń na trampolinie stoją siostry Ilona i Milena Krawczyńskie. Dziewczyny z Łodzi rozpoczynają istne trampolinowe szaleństwo, które rozlewa się na wiele polskich miast.

Krawczyńskie zaczynają do niewielkiej salki bez klimatyzacji, w której gromadzi się kilka młodych dziewczyn, skaczących na trampolinach. Po kilku miesiącach w całej Polsce jest już ponad sto nowoczesnych klubów Fit and Jump.

Co ważne siostry stworzyły własny model trampoliny, a dzięki metodzie prób i błędów powstała trampolina idealna. Krawczyńskie zostały pierwszym producentem trampolin do fitnessu w Polsce.

 

Jak wygląda trening na trampolinach?

 

Jumping fitness to specjalnie opracowany system treningowy składający się z kilku części: rozgrzewki, cardio, wzmacniania oraz rozciągania mięśni. Pomaga kształtować sylwetkę, a jednocześnie pozwala na czerpanie radości z samego skakania. Trening zmusza mięśnie do szybkich i cyklicznych skurczów, dzięki temu daje maksymalną efektywność. Najczęściej ćwiczenia występują jako kombinacja wolnych i szybkich skoków, połączonych z aerobikiem i biegiem w miejscu.

Cały trening wykonujemy na jednoosobowej trampolinie, skacząc w rytm muzyki. Dzięki zastosowaniom różnych technik, jumping fitness zapewnia ogólny rozwój całego ciała. Co ważne dzięki miękkiej powierzchni trampoliny fitness ten nie obciąża stawów.

Warto zwrócić uwagę, na jakim sprzęcie ćwiczymy; trampolina musi być wytrzymała i stabilna, najczęściej w kształcie sześciokąta, utrzymująca obciążenie do 120 kg. Dla podtrzymania i ułatwienia ćwiczeń do trampoliny mocowana jest rączka, dzięki której skaczący utrzymuje równowagę.

 

 

Korzyści płynące z jumping fitnessu

 

Przede wszystkim korzyścią, na której najbardziej powinno zależeć ćwiczącym, jest sama skuteczność treningu. Udowodniono, że skakanie na trampolinach jest dziesięć razy skuteczniejsze niż bieganie. Związane jest to za zmianami grawitacji, która wpływa na zaangażowanie większej partii mięśni. W czasie godzinnego treningu możemy spalić nawet od 800 do 1000 kalorii.

Dodatkowo ćwiczenia wspomagają krążenie limfatyczne, dotleniają tkanki, zwiększają pojemność płuc, poprawiają prace układu krążenie, nie obciążają stawów ani kręgosłupa, obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zwiększają wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego, przyczyniają się do uwalniania toksyn z organizmu oraz zmniejszają ciśnienie krwi. Także pomocne mogą być podczas rehabilitacji, ponieważ zmniejszają obrzęki, wzmacniają mieście, oraz poprawiają koordynację ruchową.

Ćwiczenia odpowiednie są również dla osób starszych, które mają problemy z równowagą, a także dla dzieci. Regularny udział w zajęciach ma niesamowity wpływ relaksujący, a wysiłek jest porównywalny z joggingiem.

Do powyższych korzyści należy dodać również uśmiech, sporo wytwarzanych endorfin i niesamowitą zabawę.

 

Przeciwwskazania do treningu

 

Jak w każdej aktywności sportowej występują również przeciwwskazania, na które należy uważać i brać pod uwagę.

W każdym klubie fitness, w którym organizowane są zajęcia z jumping fitnessu, powinna być dostępna informacja o przeciwwskazaniach. Przede wszystkim należy unikać tego rodzaju ćwiczeń w przypadku: dyskopatii, ciąży, ogólnego złego stanu zdrowia, chorób stawu skokowego i kolanowego, chorób układu krążenia (nadciśnienie tętnicze), osteoporozy, endoprotez, zaburzeń koordynacji lub równowagi, świeżych urazów, nadwagi, chorób układu oddechowego (astma), problemów ze stawami.

Pamiętajmy, że pojawiło się również wiele mitów dotyczących treningu na trampolinach, dlatego warto swoje wątpliwości rozwiać poprzez rozmowę z odpowiednią osobą, która doradzi, czy nasz stan zdrowia pozwala na taką aktywność fizyczną.

 

Jak zacząć trenować?

Warto w pierwszej fazie naszej przygody z tym sportem, udać się do klubu, który ma w swojej ofercie jumping fitness. Ważne jest, aby zajęcia były prowadzone przez osoby kompetentne i wyszkolone. Niestety zdarzają się przypadki, w których osobą prowadzącą takie zajęcia jest ktoś, kto zajmuje się zupełnie innymi ćwiczeniami i nie ma wiedzy na temat odpowiedniego treningu. Musimy zwracać również uwagę na same trampoliny - czy rzeczywiście sprzęt jest dobrej jakości. Oczywiście zajęcia w grupach są dodatkową mobilizacją i możliwością poznania innych ludzi. Dzięki temu łatwiej jest wspólnie przybliżać się do określonych celów.

Można spróbować swoich sił także w domu. Należy mieć jednak pewność, że nasz sprzęt jest odpowiedni. Musi być solidny i amortyzować nasze skoki. Wiele sklepów sportowych oferuje już profesjonalne trampoliny, które możemy zakupić dla własnego użytku.

 

Zachęcam do zapoznania się z taką aktywnością fizyczną, która nie będzie koniecznością, kolejnym obowiązkiem, który nas stresuje i zabiera czas, a właśnie przyjemnym i radosnym doświadczeniem. Jumping fitness to nie tylko trening, który poprawi naszą kondycję i sylwetkę, ale jak udowodniono wyżej, ma wiele innych korzyści, w tym także poprawę nastroju. Mimo przeciwwskazań, które właściwie występują przy każdych ćwiczeniach, jumping fitness jest wart spróbowania, może to właśnie on będzie idealnym treningiem dla coraz większego grona odbiorców także wśród osób starszych, dzieci i mężczyzn.

 

Adrianna Gąsiorek