Monika Dębek - O książkach słów kilka

Literatura od bardzo dawnych czasów jest czynnikiem, który kształtuje człowieka już od najmłodszych lat. Kontakt z nią oddziałuje na myśli, słowa, uczucia, a nawet postępowanie osoby oddającej się czytaniu. Książki pomagają budować i wzbogać nasz język i słownictwo już od najmłodszych lat. Wspomagają nas w budowaniu pasji, w niezwykły sposób działają na ludzką wyobraźnię, pomagając jej z każdą przeczytaną książką rozwijać skrzydła coraz to bardziej.

 

Literatura wspiera nas także w budowaniu empatii i rozumienia przebywających obok nas ludzi, oraz naszego otoczenia, w którym przebywamy.

 

Obowiązkiem każdego rodzica powinno być zarażanie pasją czytania dzieci już od najmłodszych lat. Powinni czytać bajki już dla niemowlaka. Już w takim okresie życia książki mogą na nie wpływać w bardzo pozytywny sposób. Tym bardziej, że już małoletnie pociechy sięgają po kolorowe książeczki ze zwierzętami itd. Ich wzrok i słuch chłonie każdy obrazek i każde wyczytane słowo. Czytanie na głos pomaga dziecku w rozwijaniu jego inteligencji, pomaga w uczeniu samodzielnego myślenia.

 

Czytanie literatury na głos dla najmłodszych pomaga także w budowaniu więzi między dzieckiem a rodzicami. Ma bardzo duże znaczenie wychowawcze, ułatwia szkolną edukację.

 

Książki dla dzieci muszą być oczywiście adekwatne do ich wieku rozwojowego, nie można przecież czytać kilkuletnim dzieciom prac naukowych, oczywiste jest, że nie będą one dla niego zrozumiałe.

 

Rodzina jest pierwszą i podstawową komórką społeczną. Zatem to rodzice mają obowiązek jako pierwsi wychowywać najmłodszych i przekazywać dla nich prawidłowego wzorce wychowania.

 

Literatura ma także wielkie znaczenie nie tylko dla dziecka w jego rozwoju, ale także w życiu dorosłego już człowieka.

 

Wielu dorosłych ludzi w obecnych czasach żyje bez pasji, ich wolny czas ogranicza się tylko i wyłącznie do spędzania czasu przed szklanym ekranem zwanym telewizorem. Dorosły chłonie często bezmyślnie i bezkrytycznie wszystko co serwują nam media.  Wiedza, która przekazywana jest nam przez telewizję czy gazety jest często kompletnie oderwana od rzeczywistości i nie jak ma się do prawdziwego świata. Książki są źródłem prawdziwej, życiowej ludzkiej wiedzy. Możemy często odnaleźć w nich prawdziwe, ludzkie losy, ludzi żyjących obok nas w dzisiejszych czasach. Często jesteśmy w stanie utożsamiać się z bohaterami literatury, jaką właśnie przeanalizowaliśmy.

 

Książki mają także charakter zabawowy i rozrywkowy. Brak zajęć często powoduje nudę nawet w życiu dorosłych jednostek, co powodować może obniżony nastrój a w efekcie prowadzić nawet do przewlekłej depresji.  Literatura zawiera w sobie często bardzo wiele dobrego humoru. Dzięki przeczytanym treściom wielokrotnie możemy uśmiać się aż do łez. I są to łzy radości, czy też wzruszenia. Dzięki książkom może do nas powrócić pogoda ducha, radość życia. Poprzez czytanie możemy przenieść się do innego świata i przeżyć wraz z bohaterami niesamowite przygody. Czasami też życie i losy bohaterów literackich są nam tak bliskie, że utożsamiamy się z nimi na każdym kroku i dzięki nim odnajdujemy rozwiązanie wielu naszych problemów życiowych.

 

Książki posiadają walory wychowawcze. Dla osoby, która przeszła w swoim życiu bardzo wiele, może być ona przewodnikiem i pomagaczem w ponownym przystosowaniu się do świata. Obserwując pozytywnych bohaterów, człowiek może uczyć się prawidłowych wzorców postępowania czy nawet kultury osobistej.

 

Jak ważne jest czytanie w życiu nacjonalisty, wiemy wszyscy. Książki pomagają nam przede wszystkim poznać podłoże historyczne idei, poznać jej zasady, charakterystykę.  Dzięki książkom możemy poznać życie innych nacjonalistów, naszych przodków czy też bohaterów narodowych, czy też nawet osób z innych krajów. Możemy czerpać inspiracje do pracy na terenie naszej ojczyzny. Nie chodzi tu o bezmyślne kopiowanie innych osób, ale czerpanie od nich pomysłów i werwy do codziennej pracy u podstaw.

 

Nacjonalista to osoba, która kocha czytać. Kocha literaturę. Zachwyca się jej pięknem i próbuje także zarażać pasją innych członków swojej rodziny, przyjaciół, współpracowników czy nawet całkowicie obcych ludzi.

 

Nacjonalista jako osoba, która chce ciągle się rozwijać i nabywać nową wiedzę, musi oddawać się codziennie lekturze książek. Nie może uznać nigdy, że już wszystko wie i że jego wiedza jest już na tyle wystarczająca. Jest to bardzo błędne  myślenie, doprowadzające w efekcie do zguby duszy ludzkiej.

 

Nacjonalista i książki to najlepsi przyjaciele.

 

 

Monika Dębek