Monika Dębek - Miłość niejedno ma imię

"Spójrz tylko Bracie w górę

 

Orzeł unosi się tam

 

Bo to jest przecież polskie niebo

 

To jest Twój kraj...”

  

 

Miłość to uczucie, które towarzyszy w życiu każdego człowieka. Często od początku życia, aż do samej śmierci. Najprościej ujmując, jest to typ relacji międzyludzkich, zachowań oraz postaw. To właśnie ona od wielu wieków jest inspiracja dla wielu artystów, malarzy, poetów itd.

 

Religia chrześcijańska definiuje miłość jako dążenie do dobra. Uznawana jest za jedną z najważniejszych cnót.

 

Miłość określana jest także jako głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu bardzo często towarzyszy głębokie pożądanie. Jest to także poczucie silnej więzi między osobami, łącząca ludzi bardzo dla siebie bliskich.

 

Istnieje bardzo wiele rodzajów miłości. Nie jest to tylko uczucie do rodziców, rodzeństwa, rodziny. Nie jest to także tylko uczucie skierowane do osoby ukochanej, z którą jest się w związku. Kochać można na różne sposoby.

 

Jednym z najpiękniejszych rodzajów miłości jest ta do Ojczyzny, jest ona najwyższym dobrem dla człowieka. Osoba kochająca swoją Ojczyznę jest w stanie poświęcić dla niej bardzo wiele, na czele ze swoim życiem. Prawdziwy nacjonalista jest zawsze w stanie gotowości, aby stanąć do walki za swój kraj.

 

Osoba ludzka kochająca krainę swoich ojców, na każdym kroku pielęgnuje tradycje, kulturę, czy język swojego narodu. Rodacy są dla niego najbardziej bliskimi ludźmi i to z nimi łączą go najgłębsze relacje.

 

Nacjonalista wbrew istniejącym stereotypom i negatywnym opiniom jest człowiekiem posiadającym w sobie bardzo wiele miłości.

 

W encyklopediach można odnaleźć definicje nacjonalizmu, jednak żadna z nich nie jest tak naprawdę pełna i nie oddaje jego charakterystyki. Media także nie są obiektywnym źródłem definicji. Wręcz są bardzo kłamliwe i przedstawiają go w bardzo negatywnym świetle.

 

Wokół niego istnieje bardzo wiele różnego rodzaju mitów tworzonych przez wrogów ojczyzny z wielu różnych środowisk.

 

Najbardziej obiektywna definicja nacjonalizmu moim zdaniem, to określenie, że jest to miłość do swojego kraju, połączona z czynnym działaniem na jej rzecz. Nie jest zatem biernością i tylko uczuciem.

 

Nacjonalizm nie jest także chwilowym zauroczeniem, związanym ze swoją Ojczyzną. Zauroczenie mija prędzej czy później i po jego zakończeniu trzeba zderzyć się z twardą, rzeczywistością. Nacjonalista więc jest osobą kierującą się dojrzałą miłością. Jest w stanie poświęcić dla swojego kraju bardzo wiele, nawet życie. Zna doskonale zalety, ale także wiele wad swojej nacji. Przeciwstawia się nim i pracuje, aby każdego dnia je zmniejszać. Nawet jeżeli uważani jesteśmy za wariatów, spotykamy się codziennie z wieloma negatywnymi opiniami, musimy z tym walczyć. Wiemy, że Ojczyzna nasza nie jest doskonała, jednak mimo tego dla nas jest najpiękniejsza i w codziennej prozie staramy się przeciwstawiać jej wrogom.

  

Miłość niejedno ma imię. Miłość do Ojczyzny to jednak jeden z tych najpiękniejszych jej rodzajów. Warto żyć w swojej codzienności miłością, bez niej życie staje się jedynie jałową egzystencją. Miłość sprawia, że życie jest naprawdę piękne i wartościowe.

 

  

Monika Dębek