Monika Dębek - Praca nad sobą w życiu nacjonalisty

Człowiek rodzi się w określonej rodzinie, środowisku, w regionie, w kraju.  To właśnie rodzina jest podstawą życia indywidualnego każdej istoty ludzkiej. Kontakty z rodziną odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu się osobowości człowieka. Prawidłowo funkcjonujące środowisko rodzinne jest w stanie zaspokoić każdą potrzebę ludzką za równo te bardzo podstawowe, kończąc na tych na bardzo wysokim poziomie. To czego się w nim nauczymy, potrafi przynosić skutki nawet w życiu dorosłym, czy nawet w starości. Kontakty z innymi członkami kształtują charakter ludzki.

 

Sami wiemy dobrze, że każdy z nas wychował się w różnych środowiskach. Wielu z nas miało szansę wychowywać się w normalnym środowisku rodzinnym, pełnym miłości, szacunku i zaangażowania ze strony dorosłych. Pewnie jednak część z nas wychowały się w niepełnych rodzinach, czy nawet w tych patologicznych. Trudne dzieciństwo zostawia ślady na całe życie.

 

Nie tylko środowisko rodzinne może spowodować poważne destrukcje w naszym życiu. Wpływ na nas ma także szkoła, rówieśnicy, towarzystwo a często także życie uliczne. Młodzież często wpada w różnego rodzaju gangi, bandy, czy nawet gangi, które w efekcie mogą doprowadzić do popełniania przestępstw.

 

Niezależnie od tego, jaka jest nasza przeszłość, na którą nie do końca mieliśmy wpływ, ponieważ to inni decydowali i podejmowali decyzje za nas, jako dorośli, mamy swoje życie w swoich rękach i sami możemy tworzyć rzeczywistość oraz budować swoją lepszą przyszłość.

 

Praca nad sobą jest bardzo ważna. Dla każdego nacjonalisty jest wręcz obowiązkiem. W tym miejscu ktoś może powiedzieć, że  nie ma czasu, że nie ma nad czym pracować lub, że to wszyscy w koło są źli. Prawdziwy nacjonalista nigdy jednak nie powie, że nie ma w jego życiu elementów do poprawy i nie będzie też szukać wkoło winnych. Skupi się jednak na swoich wadach i pracy nad własnymi słabościami.

 

Od czego zacząć pracę nad sobą?

 

Najlepiej od samozaparcia. Nie jest to proste zadanie. Ciężko jest czasami spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się do własnych błędów wcześniej przez nas popełnionych, jednak tylko samokrytyka może sprawić, że ruszymy z miejsca.

 

Na rynku czytelniczym istnieje wiele ciekawych pozycji na temat pracy nad sobą. Nie trzeba kupować lub pożyczać wszystkich od razu. Wystarczy na samym początku skupić się na zaledwie kilku i przeanalizować to co tam jest napisane. Nacjonalista musi także czytać literaturę związaną z ideą. Żeby być dobrym narodowcem, trzeba wiedzieć o podstawach tej idei, poznać jej historię, zasady, teorię, założenia itd. Nacjonalista to człowiek głodny wiedzy i pragnący czytać i dowiadywać się coraz to więcej i więcej. Nigdy niespoczywający na laurach.

 

W pracy nad sobą ważna jest także rozmowa z innymi osobami. W przypadku nacjonalisty rozmowa ze starszymi stażem działaczami czy nawet tymi autonomicznymi nacjonalistami. W każdym razie z osobami, które działają w środowisku dłużej i które mogą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.

 

Do każdej rozmowy trzeba podchodzić z pokorą. Na początku swojej działalności nie jest łatwo wysłuchiwać krytycznych słów na temat swojego zachowania, czy charakteru. Żeby ruszyć jednak z miejsca skromność i słuchanie autorytetu jest jednak konieczne. Trzeba jednak uważać, nasza duma i często pycha może tutaj wygrać.  W efekcie czego, zamiast się rozwijać, staniemy w miejscu. Nie warto mścić się na innych ludziach, nawet jeśli słyszymy od nich gorzką prawdę. Warto wyciągnąć z tego własne wnioski.

 

W pracy nad sobą, w życiu nacjonalisty ważne jest także ryzyko. Strach to naturalne uczucie u każdej osoby. Zadaniem naszym jest przezwyciężanie jego i niepoddanie się złym emocjom. W środowisku zawsze możemy liczyć na wsparcie innych ludzi. Pamiętajmy też, że aby się rozwijać musimy ciągle podejmować nowe wyzwania. Nie jesteśmy sami, idziemy tą samą drogą.

 

W trudnych chwilach, których przeżyliśmy już pewnie wiele i których czeka nas, jeszcze cała masa ważna jest także modlitwa. Ona umacnia nas w naszej wierze i dodaje siły w ciężkich momentach. Ona pozwala nam na kontakt z wyższą mocą.

 

Podsumowując praca nad sobą, własnym charakterem, jest bardzo ważna. Jeśli nie podejmiemy ciężkiego wysiłku, nasze życie stanie się monotonne i rutynowe. Życie nasze będzie szare i rutynowe, pozbawione najpiękniejszych barw i słońca.

 

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy zmieniać Polskę, walczyć dla niej, podejmować pracę u podstaw, równolegle musimy pracować nad sobą. Sposób jest bardzo wiele. Każdy człowiek niezależnie od tego, jaki jest, od swojego temperamentu znajdzie tutaj najlepsze rozwiązanie dla siebie. Ważne, że gdy zobaczymy pierwsze efekty nie spoczywać na laurach a w dalszym ciągu myśleć nad dalszymi działaniami. Tylko tak możemy budować Wielką Polskę.

 

 

 

 

 

Monika Dębek