Monika Dębek - O Naturze

Love nature, hate antifa

 

Natura jest pojęciem i terminem bardzo szerokim i pojemnym. Najprościej ujmując ,odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości. Jest to całość różnego rodzaju zjawisk, które tworzą otaczający nas świat oraz wszechświat. Natura może być używana jako synonim słowa przyroda, czyli np. otaczające nas zwierzęta, rośliny, bakterie. Częściami środowiska naturalnego są również powietrze, woda, lasy, ziemia, niebo. Są nimi także zachodzące z nim procesy. Bardzo często natura traktowana jest jako przeciwieństwo kultury – czyli czegoś, co wytwarza człowieka. W innym znaczeniu jest to również zespół charakterystycznych cech danego obiektu, który może być żywy lub martwy. Czym dla człowieka jest natura? Istota ludzka przebywając na łonie natury, odczuwa najróżniejsze emocje w zależności od swojego obecnego stanu psychicznego. W reakcji z przyrodą możemy stać się bardzo radośni, szczęśliwi. Potrafimy także odczuwać mieszaninę uczuć. Wielu ludzi nawet nie wie, jak natura potrafi wpływać na naszą psychikę. Żyjemy w świecie, w którym otacza nas technika, najnowocześniejsze urządzenia. Bardzo łatwo możemy wtedy zapomnieć o swoim związku z przyrodą, jednak znajomość swojego stosunku z naturą może sprawić, że będziemy szczęśliwi aż po kres swoich dni. Ktoś może powiedzieć, że w czasie swojej życiowej gonitwy i szarej codzienności nie ma czasu na kontakt z naturą. Aby się z nią połączyć nie trzeba jednak wielkich, wyczynowych wyjazdów. Wystarczy choćby nawet wyjść na balkon swojego mieszkania lub do ogrodu w swoim domu i poczuć promienie słońca, powiew wiatru, czy usłyszeć śpiew ptaków. Nie mówiąc już o krótkim spacerze. Codzienny kontakt choćby kilkanaście minut dziennie może już sprawić, że będziemy czuli się lepiej i odzyskamy chęci do codziennej walki.

 

Gdy obserwujemy współczesnych ludzi, technikę, która w niezwykły sposób poszła do przodu, nowoczesne życie, można obawiać się, że ludzie całkowicie zatracą kontakt z tym, co naturalne. Niestety na dłuższą metę może spowodować to coraz gorsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, które w ostateczności zatrują nasze codzienne funkcjonowanie. Osoby, które spędzają czas na łonie przyrody, lepiej znoszą codzienną prozę, problemy ludzkiej egzystencji, problemy codziennego dnia.

 

Większość ludzi zauważa korzyści krótkoterminowe kontaktu z naturą takie jak odpoczynek, chwile ekscytacji. Jednak przyroda może pomóc w zapewnieniu równowagi psychicznej, kontrolę całego układu nerwowego.

 

Dla nacjonalisty nie trzeba mówić jaki kontakt z naturą jest bardzo ważny. Jest ono dla nas niczym lekarstwo i balsam dla duszy. Nie ma żadnego znaczenia, że lato się skończy i znowu nadejdą chłodniejsze dni, wieczory staną się coraz dłuższe. Przyrodę powinno podziwiać się przez cały rok, a kontakt z nią potrzebny jest dla nas niezależnie od godziny, dnia w tygodniu czy pory roku. Korzystajmy więc z wytworów natury, jakie nas otaczają. Niech będzie to przyjaźń po kres dni.

 

 

 

Monika Dębek