piątek, 28 lipiec 2017 21:40

Karolina Ebertowska - "Czym grozi sprzeciwianie się Putinowi, czyli o tym co spotkało członków BARS"

27 maja br. W Kaliningradzie miały miejsce masowe aresztowania członków BARS-u ( Балтийский Авангард Русского Сопротивления), a także przewodnika duchowego organizacji- Nikolaja Mamajewa. Wśród aresztowanych znalazł się Aleksander Orszulewicz- długoletni przewodniczący ruchu, inicjator idei nacjonalistycznych w Kaliningradzie, Igor Iwanow- obecny naczelny organizacji. Postaci powyżej wymienione to ofiary tylko i wyłącznie jednego dnia, a warto wspomnieć też o tym, że w historii owego ruchu bywali też inni- zastraszani, niesłusznie oskarżani, niewygodni dla władzy działacze. Z racji tego, że organizacja zrzeszała wielu młodych ludzi, organy władzy próbowały różnymi metodami zniechęcić młodzież do działania. Metody były różne- od szerzenia kłamliwej propagandy poprzez szantaż aż do przekupstwa. Powyższe informacje zaczerpnęłam z rozmów z działaczami, ich doświadczeń i zasłyszanych historii. Nie były to jednokrotne działania, ale bezpośrednia walka z nacjonalizmem na opisywanym terenie.

Powodem, dla którego w więzieniu osadzono członków BARS-u były sfabrykowane dowody- podrzucone szablony z tekstem zawierającym treści ekstremistyczne, które były niezgodne z nowoprzyjętą ustawą. Takie rzeczy służby specjalne „znalazły” w domach aresztowanych.

Źródła donoszą, że Aleksander Orszulewicz został poddany nieludzkim metodom traktowania, na co wskazuje chociażby złamany nos czy posiniaczone ciało. Na kilka miesięcy przed zatrzymaniem, były przewodniczący na prośbę prokuratury odszedł z organizacji, ale to nie wystarczyło. Władza usilnie pragnie osadzić go w więzieniu, nie zważając na to, że ma on na utrzymaniu żonę i czwórkę dzieci.

Tak jak wcześniej wspomniałam, władzy nie obchodzi to, że rodzina Aleksandra Orszulewicza musi sobie radzić teraz bez głównego żywiciela. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc zatrzymanych w tych trudnych chwilach, to na na fejsbukowym profilu Wandy Orszulewiczpojawiła się informacja o tym, jak można takiej pomocy udzielić:

1)Poprzez wpłaty na konto żony Aleksandra Orszulewicza:
5469 2000 1376 7057
Ванда Викторовна Оршулевич

2)Zatrzymany otrzyma pieniądze poprzez oddział specjalny, za które będzie mógł zakupić w sklepie wewnętrznym towary pierwszej potrzeby, a także książki: kodeksy, konstytucję, literaturę piękną i naukową. Koniecznie należy podać nazwę więzienia i dane otrzymującego.

www.zonatelecom.ru/money-transfer/
www.fsin-money.ru/client/app/transfer/create

Wszyscy troje są osadzeni w:
ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Калининградской области (236022, г. Калининград, ул. Ушакова 2–4)